Bądź na bierząco

sobota, 4 maja 2019

Wielka Lechia - ostrożnie - cz.1


Dziś pogadamy sobie o Wielkiej Lechii. Może wielu z was o niej słyszało, a może nie...

Temat dość ciekawy więc zaczynamy:


Czy wiecie kim jest Bolesław (Bernard) Tejkowski i co on ma wspólnego z Wielką Lechią?

Otóż ma i to sporo, ale najpierw muszę was pomęczyć jego biografią - oczywiście w mega skrócie

Urodził się w rodzinie o tradycjach endeckich, a jego ojciec współpracował z AK. Wybrał jednak inną drogę:
  1. W 1951 roku wstąpił do ZMP czyli młodzieżowej organizacji ideowo-politycznej, działającej w Polsce w latach 1948–1957 i wzorowanej na radzieckim Komsomole. Następnie zostaje członkiem PZPR.
  2. W 1956 roku Tejkowski zostaje członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie i członkiem jego Egzekutywy a miał dopiero 23 lata!
  3. W 1957 został zatrudniony jako wykładowca na Politechnice Krakowskiej, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim (do 1965), gdzie był asystentem prof. Zygmunta Baumana (!)
  4. Do 1967 był związany ze środowiskiem „komandosów”, tj. m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego. Był jednym ze współautorów „Listu otwartego do PZPR”, który ukazał się pod nazwiskami Kuronia i Modzelewskiego – brał czynny udział w przygotowaniu jego pierwszej wersji.
  Tutaj malutka dygresja - List otwarty do PZPR nie służył wcale zwiększeniu swobód obywatelskich i demokratyzacji władzy a wręcz odwrotnie. Autorzy chcieli tworzyć w polskich - przecież wtedy - państwowych przedsiębiorstwach Rady Robotnicze. Ba nawet szli dalej zacytujmy:
  "Dlatego konieczne jest, aby klasa robotnicza poza Radami w zakładach pracy zorganizowała się w przedstawicielstwa załóg fabrycznych w kraju, tj. w system Rad Delegatów Robotniczych na czele z Centralną Radą Delegatów...."

  Co wam to przypomina? ZSRR w czasach głębokiego komunizmu? A dokładniej pomysły Trockiego - więcej komunizmu w komunizmie!
  1. Jesienią 1967 roku zerwał ze środowiskiem „komandosów”, zeznawał jako świadek oskarżenia w sterowanym przez SB procesie Antoniego Zambrowskiego w 1969.
  2. W roku 1970 współpracuje z Lechickim Kręgiem Czcicieli Światowida (jedna z wielu nazw). Próbuje nieskutecznie przejąć władzę w tej organizacji.
  3. W 1973 roku składa do SB „Oświadczenie” kompromitujące politycznie i obyczajowo tę grupę.
  4. W 1972 usiłował zarejestrować „Towarzystwo Słowiańskie”. Najciekawszy jest przedstawiony władzom PRL memoriał „O pełne urzeczywistnienie komunizmu w Polsce”. Najważniejsze postulaty tego dokumentu to
  • likwidacja Kościoła,
  • kolektywizacja rolnictwa,
  • zjednoczenie ruchu młodzieżowego
  •  przemiany w kulturze – w tym sięgnięcia do przedchrześcijańskich tradycji kulturowych (!?)


  Można w tym miejscu spokojnie zakończyć notatkę o początkach tworzenia Wielkiej Lechii. Bo czas na kolejne "osobistości"...

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz