Dziś pogadamy sobie o Wielkiej Lechii. Może wielu z was o niej słyszało, a może nie...
Temat dość ciekawy więc zaczynamy:
Czy wiecie kim jest Bolesław (Bernard) Tejkowski i co on ma wspólnego z Wielką Lechią?
Otóż ma i to sporo, ale najpierw muszę was pomęczyć jego biografią - oczywiście w mega skrócie
Urodził się w rodzinie o tradycjach endeckich, a jego ojciec współpracował z AK. Wybrał jednak inną drogę:
- W 1951 roku wstąpił do ZMP czyli młodzieżowej organizacji ideowo-politycznej, działającej w Polsce w latach 1948–1957 i wzorowanej na radzieckim Komsomole. Następnie zostaje członkiem PZPR.
- W 1956 roku Tejkowski zostaje członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie i członkiem jego Egzekutywy a miał dopiero 23 lata!
- W 1957 został zatrudniony jako wykładowca na Politechnice Krakowskiej, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim (do 1965), gdzie był asystentem prof. Zygmunta Baumana (!)
- Do 1967 był związany ze środowiskiem „komandosów”, tj. m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego. Był jednym ze współautorów „Listu otwartego do PZPR”, który ukazał się pod nazwiskami Kuronia i Modzelewskiego – brał czynny udział w przygotowaniu jego pierwszej wersji.
"Dlatego konieczne jest, aby klasa robotnicza poza Radami w zakładach pracy zorganizowała się w przedstawicielstwa załóg fabrycznych w kraju, tj. w system Rad Delegatów Robotniczych na czele z Centralną Radą Delegatów...."
Co wam to przypomina? ZSRR w czasach głębokiego komunizmu? A dokładniej pomysły Trockiego - więcej komunizmu w komunizmie!
- Jesienią 1967 roku zerwał ze środowiskiem „komandosów”, zeznawał jako świadek oskarżenia w sterowanym przez SB procesie Antoniego Zambrowskiego w 1969.
- W roku 1970 współpracuje z Lechickim Kręgiem Czcicieli Światowida (jedna z wielu nazw). Próbuje nieskutecznie przejąć władzę w tej organizacji.
- W 1973 roku składa do SB „Oświadczenie” kompromitujące politycznie i obyczajowo tę grupę.
- W 1972 usiłował zarejestrować „Towarzystwo Słowiańskie”. Najciekawszy jest przedstawiony władzom PRL memoriał „O pełne urzeczywistnienie komunizmu w Polsce”. Najważniejsze postulaty tego dokumentu to
- likwidacja Kościoła,
- kolektywizacja rolnictwa,
- zjednoczenie ruchu młodzieżowego
- przemiany w kulturze – w tym sięgnięcia do przedchrześcijańskich tradycji kulturowych (!?)
Można w tym miejscu spokojnie zakończyć notatkę o początkach tworzenia Wielkiej Lechii. Bo czas na kolejne "osobistości"...
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza